4. 10. 2014 – poklusem nejen na Kluse

Strašně ráda vzpomínám na doby, kdy Tomáš Klus nebyl českému publiku známý a na koncertě nás bylo sotva 20. Byly to moc hezké časy, odnesla jsem si z nich kopu veselých zážitků a pár přátel.

Když Tom pustil do rádia „Pánubohu do oken“, začali ho lidé milovat a mě přestalo bavit chodit na nacpané koncerty. A tak jsem prostě nechodila a jen nostalgicky vzpomínala. Když jsem se dozvěděla, že bude na mých oblíbených Mezi Plotech, neváhala jsem a zakoupila lístky… Už to bylo doprovozené celkem úsměvnou příhodou. Zašla jsem do knihkupectví a kromě „lístků na ten fesťák v Bohnicích“ jsem si k tomu „poručila“ novou knížku „Zrůdy 21. století“, na které se podílel můj oblíbený známý.

V pátek 3. jsem si pak nařídila mírně ovíněná budíka na novém telefonu a šla spát…

Možná díky předchozí větě tušíte, jak to dopadlo. No samozřejmě, že jsem zaspala. Naštěstí ne o moc, asi o půl hodiny a kdybych pohla zadkem, stíhám sraz v původní čas. Osprchla jsem se, vyfikla, zeptala se táty na jeho názor na počasí („Bude teplo, tu bundu si neber prosímtě…“) a vyběhla na tramvaj.

Do Kobylis jsem dorazila asi o dalších 10 minut později, takže D. už ze mne musela být na prášky. Nojo, blonďatá K. vlezla do špatnýho metra a svezla se na druhou stranu.

I tak jsme naštěstí na místo dorazily s oobr předstihem. Prošly jsme si stánky, omrkly kde co mají dobrého na zub a povídaly si.

Na jednom malém pódiu už byli první účinkující. Skupina eFeM. Podle Bandzone i stavu publika na MP je zřejmé, že tahle partička mladých umělců zatím není moc známá. To je ale celkem škoda, protože se mi těch pár písniček, na které jsme se pohupovaly kousek od pódia, líbilo. Na Youtube si můžete poslechnout třeba Sbírku.

Další zastávku jsme udělaly u Stage pro děti, kde právě probíhalo představení s loutkami. Přišly jsme, když se blížilo do finále, ale byl to takový klasický pohádkový příběh – princ přemůže draka, král mu nabídne za ženu svou dceru. Princ ale nechce tu ošklivou tlustou, tak si vybere krásnou štíhlou a tlustá ošklivá se odporoučí do kuchyně, kde zají svou depresi… Aneb jak vychovat zamindrákovaný ženský. 😀

Poté započala první část programu, na kterou jsem se těšila a chystala. A to konkrétně sólové vystoupení Michala Malátného z kapely Chinaski. Michal si pro děti (a pro jednu děsně tlustou ženskou, co zasedla židli v první řadě) připravil četbu pohádky o létajícím talíři. Čtení doprovodil autorskými písničkami.

Musím říct, že jsem s vystoupení byla trošku zklamaná. Krom toho, že začal zrovna foukat studenej vítr, mě neskutečně vytáčely děti, co se začaly po 5 minutách nudit a dělaly tam brajgl.

Michal byl ale dobrej, to mu nemůže nikdo upřít. Mám ráda jeho hlas a až jsem si „zazáviděla“ jeho dcerce, že jí takhle hezky určitě doma čte. 🙂

Po Michalovi jsme se vyrazily na menší občerstvení. D. si stoupla do fronty na palačinky a já šla na obhlídku terénu. Zaujal nás totiž v programu koncert v kostele, kam byly potřeba zakoupit místenky za symbolickou 1,-. Viděla jsem tvořící se frontu před divadlem, tak jsem si do ní stoupla a koukala, co se tedy bude dít.

Na tabuli bylo napsáno, že odpoledne bude v modrém salonku v budově, kde se nachází divadlo diskuze s Tomášem Klusem. Neodolala jsem, zakoupila dvě místenky a vrátila se za D.

Najedly jsme se výborných špenátových palačinek a prošly se k čajovně. Tam byla parta nadšenců, která za optimisticky pobízejícího pána bubnovala, tleskala a děsně si to užívala. Byli ale přerušeni Ondřejem Rumlem, na kterého jsme netrpělivě čekaly u takového pidi pódia, které se nacházelo právě za čajovnou.

Ondru jsem viděla na živo jednou, na Benátské noci, kdy doprovázel Monkey Bussines. Jeho sólová vystoupení jsem nějak moc neznala, i když přiznám se, že v době X factoru se mi strašně líbil. 🙂

Překvapilo mě, že vystupuje sám jen za pomocí looperu. Během chviličky se plocha před jevištěm docela slušně zaplnila. Lidi se smáli, tleskali, tancovali, protože Ondra je fakt bavič. Zazpíval nám jak tvorbu vlastní, tak cizí. Nejvíc mě pobavila „Don´t worry, be happy“, ze které se stalo „Don´t happy, be worry“. (Doporučuju najít na Youtube, je tam v docela kvalitní verzi z nějakýho vystoupení). Bohužel jsme nemohly zůstat do konce…

Přidaly jsme do kroku, skočily do fronty na místenky do kostela a pak hurááá na diskuzi s Tomášem Klusem. Nějak jsme nevěděly, co od ní čekat. Tomáše jsme dlouho neviděly a po všech těch možných spekulací, že se „zbláznil“ jsem měla docela strach…

A řeknu vám. On je pořád stejnej. Jen si to v tý pubertální hlavě srovnal a je to zodpovědný táta a milující manžel. Aspoň tak na mě působil. Neříkám, že jsem s ním 100% ve všem souhlasila, to vůbec. Líbilo se mi, jak říkal, že my – lidi – všechno vlastně víme. My víme, co máme dělat. My víme, že když půjdeme do války, tak se nebudeme mít dobře, ale přesto ráno vezmeme zbraně a jdeme. Pak jsme taky řešili, že se lidi obecně neumí chválit. Respektivě, že se stydíme se pochválit. Když si vezmete tužku a papír a budete o sobě mít napsat 10 dobrých vlastností, bude vám to většinou dělat problém. Když ale budete mít napsat 10 vlastností špatných, během chviličky budete mít hotov a ještě jich vás pár napadne…

Také chvíli vyprávěl o své dcerce. Jak jsou děti naše zrcadlo. Musím říct, že když nám předváděl, jak Fína ráno dává prádlo do pračky, která se pořád přivírá a po 18. se naštve a začne se u toho vztekat a praští do toho (aneb přesně po vzoru svého tatínka), rozbrečela jsem se smíchy. 😀

Pak se mi ještě líbilo, když říkal, že je Býk (jako já) a že Býci se neradi omezují a rádi si dopřejí. (Někdo se ho totiž zeptal, jestli je vegetarián).

Diskuze trvala asi hodinu, padlo hodně dotazů od diváků. Slečna moderátorka byla hrozně příjemná a Tomáš jako vždy pohotový, vtipný, (pěkný) a milý. Bohužel jsme se nemohly zdržet po ní a Toma aspoň pozdravit…

Vyběhly jsme ze salónku a makaly směrem kostel, kde za pár minut začal Český kalendář Michala Horáčka. Po cestě jsme z dálky viděly mix písniček Jaroslava Uhlíře (hrozně mě mrzelo, že se to všechno tak krylo).

V kostele jsme ukořistily jedny z posledních míst a vystoupení pomalu začalo. Přiznám se, že už si nepamatuji, jak se jednotlivé písničky jmenovaly, ale vše jako celek hodnotím na jedničku!

Kromě pana Horáčka jsme viděli opět Ondru Rumla, který odložil looper a stal se z něj seriózní pán, slečnu Rút Horáčkovou, která mě víc než zpěvem zaujala stepem a úžasného sympaťáka Františka Segrada, kterému nedávno vyšlo CD.

Atmosféra byla opravdu dokonalá, vše znělo tak velce a krásně. Moc se mi to líbilo.

Následoval konečně čas na odpočinek. Sice jsem měla v plánu vidět Ewu Farnou, ale touha po alkoholu byla silnější. 😀 To víte, Mezi Ploty jsou nealkoholický festival a to pro takového pijana jako jsem já je docela těžké vydržet… A nejenom pro mě.

Toho pak využívá těch pár chytrých lidí, co si přímo před vchodem otevře vždycky stánek, kde mají výběr snad všech alkoholických nápojů, které vás jenom napadnou. Dala jsem si bílý burčák a pak ještě červený.

Pak jsme se vrátily do areálu. Ještě jsme teda stihly přídavek Ewy Farné. To už jsme se začaly uvelebovat před pódiem, protože za pár okamžiků mělo začít to, na co jsem takových měsíců čekala…

A po vydražení obrazu, který namaloval Malej Dejv s návštěvníky festivalu jsme se konečně dočkali…

Tomáš Klus, Jiří Kučerovský, Petr Škoda a Jan Lstibůrek – Cílová skupina! přišla na jeviště a hodina plná zpěvu a smíchu mohla začít.

Jak již jsem psala v úvodu, na Tomáše jsem jezdila s přáteli jeden čas velmi často. Máme s nimi mnoho zážitků, ale vše je tak dávno… Od té doby, co hrají s Petrem a Janem jsem je viděla jen jednou a to jen na koncertu pro Kryla v Lucerně, a to se snad nedá ani počítat.

Bylo to jiné než tehdy. Ale krásné. Líbily se mi světelné efekty, hudební nářez za doprovodu bicích a basy. Dočkali jsme se i starých dobrých písních – 17B, Pocitů, Marie… I těch méně starých – Niny, Napojen, Pan Tofel… a nejnovějších – Nebudu vám lhát, Amores Perros, Noe, Žezlo.

Viděla jsem taky mořskýho koníčka a Bambiho country. Stála jsem sice dál, než tehdá, ale cítila jsem se naprosto stejně pubertálně jako v Chrudimi, Rakovníku, na Statku, Havlíčkově Brodě… Když Tomáš začal zpívat Do nebe a slezl z pódia mezi lidi, kteří vypouštěli balonky s napsanými přáními, začala jsem se dojímat. Silně a solidně dojímat a k tomu, abych se rozeřvala jako želva jsem neměla daleko.

Děkuji vás.

Mezi Ploty jsem navštívila letos po třetí a opět jsem si potvrdila, že je to jeden z nejlepších fesťáků. Navíc tento rok jsme skutečně měly s D. tak nabitej program, že to snad nebylo asni možný.

A i když jsem se k sepsání „reportáže“ dostala až teď, 40 dní od této akce, musím říct, že jsem si v hlavě krásně celý den promítla. Moc jsem si to užila a doufám, že příští rok budu opět mezi hosty. A že si konečně stihnu koupit něco z chráněných dílen.

Publikováno v Akce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.