Divadlo Palace – Prachy!!!

Koncem loňského roku jsme já i brácha oslavili svátek. Jeden z dárků byly i lístky do divadla na hru dle našeho výběr. Já jsem zvolila trochu smutnou komorní Kočku na kolejích ve zkušebně Divadla na Vinohradech, brácha šáhl po komedii Prachy!!! s Ondřejem Vetchým v hlavní roli.

A tak jsme se včera sešli na Václaváku a vyrazili vstříc novému kulturnímu zážitku. Jediné, co jsem dopředu věděla bylo místo, kde se přestavení odehraje a že uvidím na živo Vandu Hybnerovou a právě Ondřeje. Nečetla jsem si ani děj, ani žánr, zkrátka jsem se rozhodla nechat se úplně překvapit.

O „Prachy!!!“

„Známá situační komedie, jejíž hrdinové se díky nečekanému nálezu kufříku plného peněz ocitnou v neuvěřitelném řetězci stále se vršících lží, úskoků, výmluv a dokonce i vydírání. Vidina bohatství rozmetá nejen poklidný život spořádaného manželského páru, ale vtáhne do hry i další aktéry...“

Celý příběh začíná vstupem Jean Perkinsové (Vandy Hybnerové) na jeviště. Naklízí byt, peče a očekává příchod svého manžela Henryho (Ondřeje Vetchého), který má tento den narozeniny. Každou chvíli mají dorazit i jejich nejlepší přátelé – Betty (Sabina Laurinová) a Vic (Pavel Kikinčuk) Johnsonovi.

Henry přijde celý vyděšený, protože cestou z práce si omylem vyměnil svůj pracovní kufřík s jiným cestujícím – a tak přišel k velkému balíku peněz, kterých se nechce jen tak vzdát. Okamžitě začně sjednávat letenky a posílá svou ženu, která ho podezírá, že se cestou opil a blouzní, zabalit kufry, aby mohli utéct do Barcelony. Zarezervuje letenky, objedná si taxikáře.

Náhle zazvoní kriminální policista Devenport (Jiří Štrébl) a chce s panem Henrym mluvit. Do toho přichází taxikář Bill (Richard Trsaň). Jean dostane strach, že Devenport přišel kvůli kufříku s penězi a začne maskovat jejich náhlý odjezd. Vymyslí si sestru a švagra a Billa posílá čekat do vozu. Když se věc, kvůli které kriminalista přišel, téměř dovysvětlí, přijde další detektiv – Slater (Michal Novotný), který Jean oznamuje smutnou zprávu – jejího manžela Henryho našli utopeného v Temži – měl u sebe pouze kufřík s firemními dopisy a diářem…

A tu chvíli se všichni aktéři příběhu začínají zaplétat do lží a výmyslů. Jean, která nikdy nepila alkohol hledá útěch v brandy. Když už to vypadá, že je po všem, najde se někdo, kdo nechtěně vyvolá další a další otázky.

Mé dojmy

V první řadě musím ocenit celkově prostory divadla. Když jsme procházeli tou dlouhou pasáží z Václavského náměstí plnou podivných lidí, začala jsem se skoro bát. Strach opadl hned u vchodu, kde byli velice milí uvaděči.

Divadelní klub byl taky moc pěkný – útulný, příjemný. Samotný sál byl celkem malý. Seděli jsme na přístavkách ve 4. a 5. řadě, kde bylo suprově vidět. Akorát ta židle byla nějaká rozviklaná, takže jsem chvílemi dostávala paranoidní strach, že ji rozsednu. 😀

Celé představení byla jedna velká legrace. To jsem nikdy nezažila. Lidi se smáli od začátku do konce. Paní vedle mě neustále musela vyndavat kapesník, aby si mohla utřít oslzené oči. Několikrát mě chytly i křeče ze smíchu do břicha, a že to se mi v divadle asi ještě nestalo. Veselá atmosféra způsobila, že se každou chvíli „odbourali“ i samotní herci. Některým se to dařilo díky situaci poměrně slušně zakomponovat do děje, ale někdy prostě zůstali koukat do zdi a smát se.

Padaly tam vtipné hlášky, děly se absurdní situace, Ondra omylem urval opěrátko od křesla, které pak Vanda mazaně použila jako rekvizitu, a celkově to prostě bylo super.

Herci byli skvělí, nedokážu žádnýho vyzvednout, role jim seděly – jak se říká – jako hrnec na prdel. Takže můj závěr? Pokud chcete vidět vtipnou hru, u které nemusíte přemýšlet o složitosti děje, tak neváhejte a jděte na Prachy!!! Kdo má zájem, může se podívat i na ukázku.

Publikováno v Akce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.